Vzhledem k technické závadě na e-mailu prosíme zákazníky, kteří nás kontaktovali během posledních dvou týdnu, aby se nám ozvali znovu. Omlouváme se za vzniklé komplikace a děkujeme, že nám zachováte přízeň.

Něco málo z historie …

.. konopná semena jako potravinu znali podle fyziologických nálezů již pravěcí lidé, je tzv. kulturní bylinou, jejímu využití, případně pěstování se věnovaly všechny nám známé civilizace. Z konopného vlákna vyráběli lidé oděvy, tětivy luků, provazy, rybářské sítě i lodní plachty.
.. ve 3.tisíciletí př.n.l. čínský císař Shen Nung sestavil první psaný lékopis a Konopí v něm označil za elixír nesmrtelnosti
.. Konopí se rozšířilo z Číny v průběhu několika generaci do celého světa a své místo našlo i v Novém světě, kde bylo jednou z nejdůležitějších pěstovaných rostlin a stalo se dokonce i platidlem
… V roce 1619 bylo v Jamestown Colony ve Virginii zavedeno nařízení, na jehož základě musel každý osadník vypěstovat sto rostlin konopí, Virginie navíc v roce 1682 uznala konopí jako zákonné platidlo, kterým směl farmář splatit až čtvrtinu svých dluhů.
.. Jak George Washington, tak i Thomas Jefferson, kteří svého času hospodařili na vlastní půdě, pěstovali na svých farmách konopí, protože se dalo využít jako platidlo při směnném obchodu.
.. až do konce 19. století bylo konopí běžnou součástí léčebných praktik a léčily se jím i historicky známé osobnosti jako třeba britská královna Viktorie
.. v roce 1937 Henry Ford představil svůj celorostlinný automobil poháněný konopným olejem.

.. Konopí a české země

Na Moravě v Mohelnicích byl nalezen konopný textil starý 5 000 let. Útržky slovanských konopných textilií znají archeologové z Libice a Kouřimi.

Složení konopného semene

Z botanického hlediska je plodem konopí ořech. Obsahuje až 35 % tuků a 25 % lehce stravitelných bílkovin, sacharidy převážně ve formě vlákniny a širokou škálu vitamínů i minerálních látek. Dále vodu, popeloviny, lecitin, fytin a kyselinu cannabidiolovou se silným baktericidním účinkem. Neobsahuje lepek, takže je vhodnou potravinou pro celiatiky.
Bílkovina se v semeni vyskytuje převážně ve formě dobře stravitelného edestinu, což je rostlinný protein nejvyšší kvality shodný s bílkovinou lidského těla. Díky tomu je dobře přizpůsobený potřebám buněk.
Konopný tuk (olej) je charakteristický vysokým obsahem esenciálních nenasycených mastných kyselin (kyselinu linolovou, alfa-linolenovou a vzácnou gama-linolenovou).
Za studena lisovaný konopný olej je mezi rostlinnými oleji díky svému složení unikátem. Obsahuje také vitamíny A, B1, B2, B6, C a E, fytin (používaný v lékařství při léčbě chudokrevnosti), další antioxidant chlorofyl a lecitin.
Pozitivní účinky esenciálních kyselin a bílkovin na imunitní systém člověka jsou využívány při léčbě pacientů trpících rakovinou, Parkinsonovou chorobou, AIDS, kardiovaskulárními nemocemi, zakrněním žláz, žlučovými kameny, ledvinovou degenerací, suchou kůží, slabým imunitním systémem, akné a menstruačními problémy. Zařazení omega-3 a omega-6 kyselin do jídelníčku prokazatelně zlepšuje stav dýchacích cest, působí proti vypadávání vlasů, lupence i chudokrevnosti. Konopné semínko dosáhlo pozitivních výsledků také při léčbě Alzheimerovy choroby. Kyselina gama- linolenová zmírňuje (bez vedlejších efektů) příznaky revmatické artritidy. Spolu s vitaminem D zvyšuje vstřebávání vápníku, zlepšuje pevnost kostí a pomáhá předcházet řídnutí kostí. EMK rovněž přeměňují kyselinu mléčnou (zodpovědnou za bolest svalů po tělesném cvičení) na neškodnou vodu a oxid uhličitý. I proto se konopné potravinové doplňky stávají součástí stravy rekreačních i vrcholových sportovců, kterým umožňují zkrátit čas regenerace.

Konopí ve stavebnictví

Konopí bylo v historii oblíbeným stavebním materiálem. Má velkou stabilitu, je odolné proti roztrhání a suverénně se vypořádá s vlhkem a mokrem. Už v archaických chatrčích z hlíny byly zabudovány stonky konopí a konopné vlákno se používalo spolu s koňskými žíněmi na zpevnění vápenných omítek. Dnes se stávají produkty konopí přírodní náhradou konvenčních materiálů. Konopné pazdeří je vynikající alternativou dřeva pro stavební materiály (od stavebního řeziva po překližku a dřevotřísku)
Z konopného pazdeří lze zhotovit desky sendvičového typu, které jsou několikrát pružnější a pevnější, než jejich dřevěné protějšky.
Rozdrcená dřevitá část stonků se používá jako stavební a izolační materiál.
Konopná vlákna se využívají jako náhrada skelné vaty. Vlákna ošetřená ohnivzdornou látkou se jednoduše nafoukají mezi stěny. Na rozdíl od izolace ze skelné vaty však tato izolace nedráždí plíce ani pokožku a je příjemná na manipulaci
Francouzská společnost ISOCHANVRE si nechala patentovat stejnojmenný materiál z konopí, sloužící jako náhražka betonu.Je mnohonásobně lehčí, (což velmi oceňují dělníci) a nabízí jak tepelnou, tak hlukovou izolaci.
Výroba z konopných surovin šetrnější k životnímu, získané výrobky se totiž vyznačují vysokou trvanlivostí na jedné a 100% biodegrabilitou na druhé straně. Tak například konopná látka spředená z těch nejdelších a nejpevnějších vláken v rostlinné říši sloužila dlouhá staletí k uskladnění potravin, které v ní vydržely dlouho čerstvé, chráněné před plísní.
Konopné oděvy si dnes nacházejí věrné zákazníky mezi alergiky, jejichž citlivá pokožka ji dobře snáší. Starověcí Číňané z recyklované látky vyráběli jeden z prvních (a zároveň nejkvalitnějších) papírů na světě.
Ze všeho nejlépe se uplatňuje v tradičním hospodářství – je jedinečnou podestýlkou pod hospodářská zvířata, zvláště koně (vykazuje až 7x vyšší savost než sláma, chrání před chorobami kopyt), získaná směs i čisté pazdeří slisované do pelet či briket poskytuje komfortní palivo pro biokotle s vysokou výhřevností (cca 17 GJ/t pazdeří).